Sorular ve CevaplarCategory: Gebelik ve Gebe Takibiİlk çocum sezeryan ile oldu ikici de sezeryan olmalı
Dr Metin Kaba Staff asked 3 sene ago

Merhaba benim ilk doğumun sezeryan oldu. Şimdi de hamileyim 3 aylık. İkinci hamileliğimde mi sezeryan olacak yoksa normal mi?

1 Answers
Dr Metin Kaba Staff answered 2 sene ago

Sezaryen sırasında uterusa yapılan kesi iyileşme döneminde skar dokusu dediğimiz bağ dokusu ile iyileşir. Uterusun kas dokusu bütünlüğü kesi hattında bozulur. İkinci gebelikte doğum sırasında uterus kasları kasılırken bu bağ dokusunun olduğu yerden ayrılma (kopma) gelişebilir. Bu durum uterus rüptür diye adlandırılır. Doğum eylemi sırasında uterus rüptürü gelişirse anne ve bebeğin hayatı tehlikeye girer. Bebeğin kaybedilme riski çok yüksektir. Rüptür durumda annenin ameliyata alınıp rüptür yerinin tamir edilmesi gerekir.

Önceki gebelik sezaryen ile gerçekleşmiş ve mevcut gebelikte vajinal yolla doğuma engel bir durum yoksa acil müdahale ve kısa sürede sezaryen yapma imkanı varsa vajinal yolla doğum gerçekleştirilebilir. Eğer sezaryen sonrası vajinal doğum gerçekleştirilecek ise rüptür riski olduğundan tecrübeli bir ekip tarafından doğum eylemindeki gebenin çok yakın takip edilmesi ve sezaryen ekibinin acil durumlar için hazır bulunması gerekir.

Bundan dolayı gebenin ilk doğumu sezaryenle gerçekleşmiş ise hekimler tarafından ikinci gebelikte doğum sezaryen ile gerçekleştirilmesi tercih edilir. Eğer gebe önceden birden fazla sezaryenle doğum yapmışsa takip eden gebelikte vajinal yolla doğum yaptırılmaz.

Your Answer