Yrd. Doç. Dr. Metin Kaba

Hakkında Dr. METİN KABA

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yrd. Doç. Dr. Metin KABA Kimdir?

Tıp Fakültesi

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi

İhtisas

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Çalıştığı Yer

Özel Lara Anadolu Hastanesi – ANTALYA

Uzmalık Alanı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yrd. Doç. Metin Kaba, Kadın Hastalıkları ve doğum ile ilgili genel tanı ve tedavi hizmetlerinden başlayarak, menopoz ve osteoporozdan, riskli ve normal gebeliklerin takibine, jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavisinden, tüp bebek’e kadar pek çok alanda üstün başarı göstermiştir.

Dr. Metin Kaba, uluslararası standartlarda tıbbi tanı ve tedavi hizmetleri aldıkları ve merak ettikleri konularda halk seminerleri ile bilgilendirildikleri bir sağlık sürecinin parçası oluyorlar.

Yrd. Doç. Dr. Metin KABA,  İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden  2000 yılında mezun olarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2007 yılında tamamlayarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Uzman olduktan sonra Türkiye’nin en köklü ve en büyük kadın hastalıkları ve doğum hastanelerinden birisi olan Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Şubat 2008 yılında çalışmaya başlamıştır. Aralık 2008 – Kasım 2009 yılları arasında askerliğini Erzurum Mareşal Çakmak Askeri Hastanesi’nde yapmıştır. Askerlikten sonra  2009 yılında Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne  geri dönmüştür.    Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde bulunan Jinekolojik Onkoloji Departmanı, Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik) Departmanı, Ürojinekoloji ve Genel Jinekoloji Departmanı bölümlerinde çalışmış; çeşitli bilimsel çalışmalara katılmış, bazı bilimsel çalışmaları yürütmüştür.

Yrd. Doç. Dr. Metin KABA, 2012 – 2013 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Uzman Hekim olarak görev almış ve aynı hastanede 2013 yılında Yardımcı Doçent unvanını almıştır. Akdeniz Üniversitesi Kadın hastalıkları ve doğum bölümünde 2017 yılına kadar Yardımcı Doçent unvanı ile öğretim üyeliği yapmıştır.

Akdeniz üniversitende çalışırken geliştirdiği vajinal histerektomi sonrası retrograd salpingooferektomi tekniği isimli cerrahi çalışması European Journal of Gynaecological Oncology’de 2017 yılında yayımlanmıştır.

Yrd.Doç.Dr. Metin KABA, Türk Jinekoloji ve Obstetri Üreme Sağlığı ve İnfertilite, ve Türk Tabipler Birliği derneği üyesi olup mesleki çalışmalarına “Özel Lara Anadolu Hastanesi’nde” devam etmektedir.

  • Gebelik
  • Tüp Bebek (IVF)
  • Kısırlık / İnfertilite
  • Jinekolojik Hastalıklar
  • Jinekolojik Kanserler
  • Laparoskopik Cerrahi
  • Ürojinekoloji
  • Over Kist
  • Menopoz
TANI VE TEDAVİLERİ

Genel Jinekoloji Hizmetleri

Ergenlikten başlayarak, menopoz dönemine kadar her yaştan kadının, tüm sağlık sorunlarının tanı ve tedavisinin yapılarak, rutin kontroller ile önleyici hekimlik uygulamalarının da başarıyla gerçekleştirildiği poliklinik hizmetleri verilmektedir.

Hastalıklara neden olan enfeksiyonlar başta olmak üzere, kasık ağrısı, adet düzensizliği, jinekolojik kanserlerin erken teşhisi için ultrasonografi incelemeleri, PAP-smear testi, kolposkopi ve rutin jinekoloji muayeneleri grubumuz bünyesindeki tüm hastanelerimizin polikliniklerinde yapılmaktadır.

Gebelik ve Yüksek Riskli Hamilelik Takip Hizmetleri

Kadınların hayatındaki en önemli ve hassas dönemlerden biri de hamilelik sürecindir. Hastanelerimizdeki gebelik poliklinikleriyle, anne adaylarının yanında oluyor ve bu süreci bebekleri ve kendileri açısından sağlıklı tamamlayabilmeleri için çalışıyoruz.

Hamileliğin başladığı haftadan itibaren, doğuma kadar tüm anne adaylarının takipleri standart olarak ultrason cihazları ile gerçekletilmektedir. Tanıya yönelik yapılan rutin testler arasında ikili test, fetal ense kalınlığı ölçümü, üçlü test, şeker tarama testi, servikal uzunluk ölçümü, fetal monitörizasyon gibi incelemeler bulunmaktadır. Hamileliğin gelişimine göre normal, sezaryen veya epidural anestezi ile doğum seçenekleri de başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Yüksek riskli gebelikler sınıfına giren, gebelik sırasında komplikasyon yaratabilecek hastalıkların varlığında, deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum kadrolarımızın yanı sıra diğer branşların da desteği ile takipler sürdürülmektedir. Bu gebeliklerin doğumlarında da, sağlık problemi yaşaması olası bebekler için, her an müdahaleye hazır, bilinçli kadrolarıyla Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi hekim ve hemşireleri doğumlara eşlik etmektedirler.

Merhaba Dünya!

Gebelik, takip sürecinin ardından, doğumunu gerçekleştirdiği tüm bebeklerimize de en az annelerimiz kadar iyi bakmayı hizmetlerimizin bir parçası olarak görüyoruz.

Hastanelerimizde, bebeklerimizin ihtiyaç duyduğu bakımı, uzmanlığının yanı sıra şefkat duygusuyla sunan doktor ve hemşire kadrosuyla hizmet verilmektedir. Kadın Doğum ve sonrasında Pediatri Polikliniği hizmetlerimizle, bebekler doğmadan önce olduğu gibi, doğduktan sonra da profesyonel ilgisi altında bulunuyorlar.

Menopoz ve Osteoporoz Takipleri

Menopoz, bilimsel yaklaşımın ve hassasiyetle de eğilinilmesi gereken, kadınların yaşamındaki özel dönemlerden biridir. Hastanelerimiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümlerinde hastaların menopoz dönemini sağlıklı ve rahat geçirebilmeleri için gerekli tedaviler gerçekleştirilmektedir. Menopoza bağlı gelişen osteoporoz (kemik erimesi) hastalığının önlenmesi, hastalar üzerindeki yıkımlarının en aza indirilmesi konusunda da Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümlerimizin hekimleri, diğer tıp disiplinleriyle yakın işbirliği içinde tedavileri planlamaktadırlar.

Jinekolojik Onkoloji Takipleri

Jinekolojik kanserler, üreme sistemine ait yüksek risk oluşturan kötü huylu oluşumlar detaylı şekilde incelenmekte ve hem cerrahi hem de medikal tedaviler planlanmaktadır.

Tüp Bebek

Tüp Bebek konusunda, köklü geçmişe sahip ve konusunda deneyimleri bulunmaktadır. Kadın ve erkek kısırlığının geleneksel tedavileri başta olmak üzere, yardımla üreme teknikleri kapsamında; tüp bebek, mikroenjeksiyon, embriyo dondurma ve cerrahi sperm arama gibi tedaviler uygulanmaktadır.